באור חדש / מוריה פרנג'י

באור חדש / מוריה פרנג'י

כמה נקודות למחשבה

במחשבה ראשונה

לפני יומיים, לאחר שסוף סוף סיימתי את ימי הבידוד הארוכים, יצאתי לבילוי המועדף עלי (ועל עוד כמה…) בימים אלו – טיול ב'בר כל'. פסעתי בין טורי החנות, תוך כדי שעיניי תרות בין המדפים אחר שוקולד חלב משובח עם אגוזים – פינוק שאני מרשה לעצמי רק בזמנים מיוחדים.

לפתע פרצה במקום בהלה. בלי שום הודעה או התראה – פרצו לחנות שלושה שוטרים חמורי סבר והחלו לשחק 'תופסת' עם אחד הקונים, שלאחר מכן התברר כחולה קורונה מאומת שהפר בידוד.

ברגע הראשון נבהלתי מאד. משום מה הייתי בטוחה שהם באו לתפוס אותי. אולי התבלבלתי בספירת הימים ויצאתי לפני הזמן שהותר לי? לא ידעתי מה לחשוב. הייתי כולי סהרורית ומבועתת, ורגליי לא נשמעו לי; אך תוך זמן קצר והתבוננות קלה בנעשה הבנתי שהמרדף אינו אחריי. מיד כשנפל לי האסימון ורוחי איכשהו חזרה לאיתנה – תפסתי את רגליי וברחתי, מנסה לפלס איזושהי דרך במרחק של שני מטרים מכל אדם שנקרה בדרכי, בודקת שהמסכה מכסה כיאה וכראוי את פניי, ובעיקר נזהרת לא לגעת בחפצים… והשוקולד ההוא שחלמתי עליו כל כך, וכבר הספיק להתערבל בחוש הטעם שלי? הפך מזמן לשוקולד מריר…

כך או כך, אחרי שעברתי את הסערה הזו והצלחתי להירגע, התבוננתי שוב במה שקרה. ישבתי וחשבתי עם עצמי על כך, והגעתי לתובנות שאני מרגישה חובה לחלוק אותן עם אחרים…

התבונני על עצמך, יותר נכון על הנשמה הטהורה היוקדת בך, ובדקי –

האם כשאני נקלעת חלילה לחברה לא טובה, אני בורחת כשם שבורחים מחולֶה מאומת?

האם אני מנקה באקונומיקה חריפה מנגינה בנגן שלי, שאין רוח חכמים נוחה הימנה?

האם אני עוטה מסכה ונזהרת שלא ייצאו מפי דיבורים בלתי ראויים, ולא ייכנסו מאכלים לא כשרים – כשם שאני נזהרת שלא ייכנסו או ייצאו חלקיקי רוק?

האם אני מתרחקת ממראות אסורים כשם שאני מתרחקת מנגיפים?

האם אני אכן שומרת מרחק של שני מטרים ויותר מן היצר הרע ופיתוייו??

היצר הרע אינו נותן לנו מנוח לרגע, ואם לא הולך לו בדלת הקדמית – הוא בא מסביב, בדלת האחורית. לכן חשוב שנשאל את עצמנו את השאלות האלו.

במחשבה שנייה

הקורונה תפסה אותנו בתוך מרוץ החיים, שום דבר אינו ידוע, מסך שחור ירד והכל נהיה לוט בערפל. המון סימני שאלה מרחפים באוויר, מחכים לתשובה, להארה ממי שאמר והיה העולם…  אבל עד שנזכה להארה השמימית ויפציע עלינו אור הגאולה – נוכל להתבונן בנקודות של אור גם בתוך החושך, בתוך הקורונה… ומימי חנוכה הקדושים ליטול מסר רב ועצום לחיים.

נס חנוכה הביא עמו את חנוכת המקדש מחדש והשבת עבודת הכהנים והלוויים, לתקופה של אור בין שתי גלויות – גלות יוון לפניה וגלות אדום אחריה.

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד